شما اینجا هستید

آخرین اخبار » سید مصطفی هاشمی‌طباء: دولت توان افزایش حقوق معلمان را ندارد

سیدمصطفی هاشمی‌طباء کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز (چهارشنبه 27 اردیبهشت‌) در برنامه پاسخ به کارشناسان شبکه چهار سیما، اظهار داشت: محیط زیست‌ ما امروز به خطر افتاده است و برای نجات آن نیازمند نیرو هستیم.

وی با بیان اینکه اصلاح کشاورزی تأثیر مثبتی بر روی محیط زیست داردگفت: ما می‌توانیم در عین اصلاح وضعیت محیط زیست کشورمان اشتغال نیز ایجاد کنیم.حل بیکاری همراه با رفع مشکلات کشور همچون محیط‌زیست امکان‌پذیر خواهد بود. با سینه زدن در مورد بیکاری مشکلی حل نمی‌شود، بلکه ما باید به دنبال راهکار بگردیم.

هاشمی‌طباء در همین زمینه به اقتصاد مقاومتی اشاره و دستورالعمل‌های آن را بسیار جامع و کامل عنوان و تاکید کرد:برای هریک از بندهای اقتصاد مقاومتی نیازمند دستورالعمل و نقشه راه هستیم؛ چراکه اقتصاد مقاومتی به تولید و صادرات توأمان توجه دارد، یعنی باید تولید صادراتی داشته باشیم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه تولید صنعتی نمی‌تواند اشتغال تولید کند، اظهار کرد: رفع بیکاری را باید از طریق گردشگری حل کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که توانایی دولت شما در تعامل با سایر قوا چگونه خواهد بود، گفت: بنده فردی انعطاف‌پذیر و نرم‌خو هستم و اهل ایجاد تضاد و تحریم نیستم که البته این بستگی به طرف مقابل دارد؛ چراکه اگر طرف مقابل لجوج باشد، بنده تسلیم او نخواهم شد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه فصل‌الخطاب بین همه قوا مقام معظم رهبری است، گفت: باید در صورت بروز اختلاف به فصل‌الخطاب که رهبری هستند رجوع کرده و به نظر ایشان تمکین کنیم. من به اصل تفاهم بیشتر از لجاجت و پافشاری بر نظر خود، معتقد هستم.

هاشمی‌طباء در مورد ارز و سیاست‌ها برای تک‌نرخی کردن آن نیز تصریح کرد: تک‌نرخی کردن ارز دستاویزی برای گران‌تر شدن است. چراکه هرچقدر بخواهیم نرخ ارز دولتی را به بازار نزدیک کنیم، نرخ ارز در بازار بیشتر خواهد شد و این باعث می‌شود دولت از مابه‌التفاوت ارز درآمد کسب کند، بنابراین هیچ چاره‌ای به جز دونرخی کردن ارز نیست.

وی درباره حفظ شأن دانشمندان ایرانی  اظهار داشت: جامعه باید به علما و دانشمندان احترام بگذارد و این به معنای قائل شدن امتیاز خاصی برای آن‌ها نیست، بلکه باید به علما احترام بگذارد تا آن‌ها در جامعه مؤثر باشند.اینکه به دانشمندان جامعه‌شناس ما گفته می‌شود همه آن‌ها اندیشه غربی دارند، آن‌ها را آزرده‌خاطر می‌کند و اسائه ادب به هنرمندان نیز کار درستی نیست.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: نقش دانشگاه در جامعه را بیش از هر چیز دیگری مهم می‌داند، اما دانشگاه باید کانون علم به معنای واقعی باشد، به‌عبارتی دانشگاه و مراکز علمی باید حد و حدود خود را حفظ کند تا جامعه نسبت به آنان گرایش پیدا کند.

هاشمی‌طباء با اشاره به زورگویی برخی کشورها همچون آمریکا، اظهار داشت: ما نمی‌توانیم یک موجودی را که درنده‌خو است را هدایت کنیم، بلکه باید با کسانی که در مقابل ما هستند با سازشی عاقلانه و مدبرانه رفتار کنیم. ما باید از تحریک و رفتار ناخوشایند و ناعاقلانه خودداری کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر افزایش منزلت اجتماعی معلمان در جامعه چه راهکاری دارید، گفت: دریافت حقوق کمتر از بقیه مشاغل به معنای کاهش منزلت معلمان نیست.برخی معلمان به من می‌گویند که حقوق من از فلان دلال و تاجر کمتر است، من هم به آن‌ها می‌گویم شما هم بروید دلال و تاجر بشوید؛ چراکه دولت نمی‌تواند حقوق معلمان را افزایش دهد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: کسانی که در خدمت دولت هستند باید بپذیرند که امکانات دولت در همین حد است، البته کسی که می‌گوید معلمی شغل پیامبران است، در حقیقت منزلت اجتماعی خود را حفظ کرده است؛ چراکه مردم نیز نسبت به معلمان بی‌اعتنا نیستند. دولت اگر بخواهد حقوق معلمان را افزایش دهد باید ارز 3 هزار و 700 تومانی را تبدیل به 7 هزار تومان کند.

هاشمی‌طباء با بیان اینکه معلمان بدانند از لحاظ شخصیتی شأن بالایی دارند، گفت: وقتی می‌گوییم معلمی شغل انبیاست، باید این نکته را در نظر داشته باشیم که انبیا هیچ‌گاه در ناز و نعمت و زندگی اشرافی نبوده‌اند. بنابراین این حقوق کم به معنای کاهش منزلت معلمان نیست، بلکه به معنای محدود بودن امکانات دولت است.

وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما شعارهای انتخاباتی شما تا چه میزان در جهت اهداف نظام و اهداف جامعه است، اظهار داشت: نیاز جامعه ما این است که کشورمان را از درون از دست ندهیم و زیستگاه‌مان را حفظ کنیم. شعار من حفظ ایران بوده است و این به این دلیل بود که ما داریم ایران را یکبار مصرف می‌کنیم و باید علی‌رغم استفاده از ایران، کشورمان را نیز تغذیه کنیم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در مورد یارانه‌ها نیز خاطرنشان کرد: یارانه‌ها باید برای همه اقشار جامعه قطع شود و از محل آن منابعی در اختیار کمیته امداد و بهزیستی در جهت کمک به افراد محروم قرار گیرد.

هاشمی‌طباء آبیاری غرقابی و توسعه فاضلاب‌ها را از جمله راهکارهای خود احیای منابع آبی و کاهش کم‌آبی در کشور عنوان کرد. باید در کشور نهضت تصفیه آب جاری شود.

وی بیکاری را عامل اصلی اعتیاد در جامعه دانست و گفت: اگر کسی دارای شغل و خانواده باشد کمتر به سراغ اعتیاد می‌رود.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر مجدداً از سوی آمریکا و هم‌پیمانانش تحریم شدیم شما چه عکس‌العملی خواهید داشت، افزود: حتماً مطابق آنچه در ابتدای تحریم‌ها اتفاق افتاد نخواهد بود؛ چراکه نمی‌شود آن‌ها ما را تحریم کنند و ما مثل کبک سرمان را زیر برف ببریم. تظاهر به عدم تأثیر تحریم‌ها باعث اتلاف منابع ما می‌شود، بنابراین باید هرچه بیشتر به نیروها و توان داخل توجه کنیم.

هاشمی‌طباء در پایان تصریح کرد: آنها ما را تحریم کردند و ما به‌جای آنکه خود را تجهیز کنیم به سراغ آن‌ها رفتیم و آن‌ها ما را از در راه ندادند و ما از پنجره وارد شدیم؛ یعنی کالای کره‌ای را از دوبی تهیه کردیم.

اخبار 96 | اخبار سیاسی ، ورزشی، فرهنگی و هنری سال 1393