شما اینجا هستید

آخرین اخبار » ُسید مصطفی میرسلیم: مهار تورمی که قدرت خرید مردم را کاهش دهد، هنر نیست

سید مصطفی میرسلیم کاندیدای دوازدهمین دورذه انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز (دوشنبه 25 اردیبهشت ماه) در برنامه پاسخ به سوالات جوانان که از  شبکه 3 سیما پخش شد، با بیان این که جوانان در جامعه ما در شرایط مشکلی قرار گرفته‌اند گفت: مواجهه با جوانان باید با نگاه درست صورت گیرد، چرا که طبع جوانی براساس درستی، صداقت، پاکی و راستی است و ما باید به مسائل آنها اهمیت بدهیم تا آثار خودش را در جامعه بگذارد.

وی با اشاره به برنامه‌های دولتش در زمینه ورزش همگانی خاطر نشان کرد: از برنامه‌های مهم ما این است که امکانات ورزشی رایگان به صورت همگانی در اختیار جوانان قرار بگیرد تا براساس استعداد آنها از جوانان حمایت بشود. همانطور که ما خودمان در رشته غریق نجات سعی کردیم جوانان را با توجه به استعدادشان در این زمینه ‌آموزش بدهیم. لذا باید علایق و استعدادهای جوانان بررسی شود. همچنین مربیان کارآزموده تاثیر زیادی در تربیت جوانان دارند.

میرسلیم با اشاره به اهمیت تربیت معنوی جوانان تصریح کرد: ما باید جوانان‌مان را بگونه‌ای تربیت کنیم که به لحاظ معنوی مجهز بشوند چرا که کشور ما سابقه فرهنگی کهنی دارد و جوانان ما باید با این سابقه آشنا باشند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما باید درس‌هایی که جنبه اعتقادی دارد به جوانان منتقل بکنیم، که اینها باید توسط آموزگاری که کاملاً بر موضوع احاطه دارد به جوانان منتقل بشود.

وی درباره مسکن جوانان و تجربه کشور‌های مختلف در حوزه مسکن ارزان، خاطر نشان کرد: مسکن ارزان به معنی مسکن بدون کیفیت نیست، بلکه دولت باید زمین‌های رایگان را برای این طرح در نظر بگیرد.

میرسلیم با اشاره به نحوه مهندسی‌ها در ساختمان‌سازی گفت: ما باید از سوله‌های مهندسی و طراحی‌ مصالح که جنبه تشریفاتی نداشته باشند و بیشتر به رفاه ساختمان پردخته باشند استفاده کنیم، که این مسائل نیازمند بهره‌گیری از فنون مهندسی است، ما باید از فنون مهندسی استفاده کنیم تا ساختمان‌های ما بتواند زندگی توأم با رفاه را تامین بکند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به یکی از نحوه‌های خانه‌دار کردن جوانان گفت: طرح اجاره خرید یکی دیگر از طرح‌هاست که به این صورت است، که زوج‌های جوان وقتی اجاره‌خانه پرداخت می‌کنند این میزان اجاره به عنوان اقساط خانه‌دار شدن آنها محسوب بشود یعنی یک زوج جوان بعد از مدتی اجاره نشینی خانه‌دار شود.

وی درباره موضوع اشتغال جوانان یادآور شد: کشور ما اشتغال شرایط بدی نداشته، اما شرایط 10 سال اخیر باعث شده به سمت رکود برویم و فضای کسب و کار کیفیت نداشته باشد.

میرسلیم با اشاره به راه‌های رسیدن به اشتغال در کشور گفت: برای رسیدن به اشتغال باید ظرفیت‌های مناطق مختلف مورد توجه قرار بگیرد و همچنین صنایع جنبی که نیازمند سرمایه‌گذاری هنگفت نیست در نظر گرفته شود.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که دانشجویان ما پس از گرفتن مدرک از دانشگاه با صنعت آشنا نیستند، تصریح کرد: توصیه ما به جوانان این است که ضمن دانشجویی در دوره‌های  کارآموزی شرکت کنند، چرا که مقدمه‌ای برای اشتغال آنهاست و هم ممکن است برخی جوان‌ها که خوب کار می‌کنند برای اشتغال بعد از فراغت از تحصیل انتخاب بشوند.

وی با اشاره به آمادگی کارآفرینان برای جذب جوانان و مشکلات سر راه آنها گفت: ما کارآفرینانی داریم که آمادگی خوبی برای جذب جوانان دارند اما فضای کسب و کار مانع از آن می‌شود لذا ما باید مقرراتی را که به دولت بر می‌گردد درست و تسهیل کنیم تا فضای کسب و کار به یک فضای پرنشاط تبدیل بشود.

میرسلیم افزود: برای وضع کنونی که رکود جامعه را فرا گرفته است باید ابتدا رکود را مهار کنیم و کارگاه‌هایی که در شرف تعطیلی هستند را حفظ و پشتیبانی کنیم و آنهایی را نیز تعطیل شده‌اند برای فعالیت مجددشان کمک کنیم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: ما باید سرمایه‌های موجود در کشور را به فعلیت برسانیم و بهره‌وری آنها را افزایش دهیم و همچنین دو روز از هفته را برای جوانان تسهیلات قائل شویم و در آمد آنها را افزایش دهیم و محل افزایش این درآمد نیز از هدفمندسازی یارانه‌ها خواهد بود چرا که الان 3 درصد از بودجه هدفمندی یارانه‌ها برای تولید مصرف می‌شود.

وی با اشاره به انواع تورم، اظهار داشت: تورم همیشه بد نیست، یکی تورم بیمارگونه است که نرخ آن بیش از 20 درصد است که باید با آن مبارزه کرد و فاجعه آفرین است و نوعی دیگر از تورم وجود دارد که در حد 3 الی 4 درصد، که برای کشورهای در حال توسعه است و به نوعی مشوق محسوب می‌شود.

میرسلیم با بیان این که راه‌حل‌هایی که برای مهار تورم لحاظ می‌شود نباید موجب سختی زندگی مردم شود، گفت: این که مهار تورم قدرت خرید مردم را کاهش دهد، انصافاً هنر نیست.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که اولویت در مسائل اقتصادی با اشتغال است، تاکید کرد: اشتغال اهمیت زیادی دارد چون در صورت از بین رفتن اشتغال رکود ایجاد می‌شود و در کنار آن مشکلات دیگر اقتصادی، امنیتی و اجتماعی ایجاد می‌کند که برای جامعه خطرناک است.

وی با اشاره به اهمیت احزاب در کشور، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران مردمسالاری دینی است و یکی از راه‌های اصلی مردمسالاری دینی مشارکت عمومی است. لذا باید انجمن‌های مردمی در سراسر کشور شکل بگیرد و مردم با صلایق خودشان به این تشکل‌ها بپیوندند و برای اداره کشور راه‌حل ارائه بدهند، چرا که اداره کشور به عهده مردم است و در قانون اساسی ذکر شده که مردم فرد یا افرادی را انتخاب می‌کنند تا به نمایندگی از آنها به خود مردم خدمت بکند.

میرسلیم با اشاره به فعالیت احزاب در کشور گفت: اگر احزاب فعال در چارچوب قانون اساسی در کشور شکل بگیرند این‌ها در ارائه راه‌حل‌های نیک و خدمت‌های ارزنده با هم مسابقه می‌گذارند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به معنای تحزب خاطر نشان کرد: اصل تحزب یعنی دارای تشکل، نظم، راه‌حل و مسئولیت پذیری است و ما شاهد هستیم که در صحنه انتخابات گاهی مواجه می‌شویم با افرادی که از هیج حزبی شرکت نکرده‌اند و معلوم است که بعد از به قدرت رسیدن فقط به فکر خودشان هستند.

وی افزود: وقتی فردی از سوی یک حزب به عنوان مثال برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری معرفی می‌شود، تمام آبرو و مسئولیت برنامه‌های این فرد به عهده حزب است و حزب ناچار است برای حفظ آبرو و کارآمدی خودش هم که شده نهایت همکاری را با دولت داشته باشد.

میرسلیم با اشاره به همگانی کردن ورزش تصریح کرد: ما در یک بررسی و پژوهش متوجه شدیم که یکی  از گروه‌های مرجع که جوانان از آنان سرمشق می‌گیرند جانان هستند لذا ورزشکاران باید توجه داشته باشند که دیده می‌شوند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به فن‌آوری اطلاعات و تحول آن در جامعه امروزی، گفت: اطلاع‌رسانی دیگر مانند سابق نیست و فضای مجازی امکانات گسترده‌ای را فراهم کرده است. البته صدا و سیما و مطبوعات رسانه ملی هستند و امروزه این شیوه‌ها مکمل شیوه سنتی است که باید به آنها توجه شود، که یکی از راه‌های اشتغال جوانان است.

وی با بیان این که در شبکه‌های مجازی باید مردم در صورتی که از مسئولان تخلفی صورت گرفت اشاعه دهند گفت: مدیران و مسئولان باید بدانند که رفتارشان زیر ذره‌بین قرار گرفته و اگر تخلفی از آنها سر بزند مردم آن را در فضای مجازی اشاعه می‌دهند.

میرسلیم با بیان این که باید 400 هزار مسکن در سال تولید شود، اظهار داشت: دولت باید مشوق بخش خصوصی باشد، چرا که عمده تولید مسکن به عهده بخش خصوصی است و دولت باید حمایت کند.

اخبار 96 | اخبار سیاسی ، ورزشی، فرهنگی و هنری سال 1393