شما اینجا هستید

آخرین اخبار » محمدباقر قالیباف: برخی در این دولت ۴۰۰ میلیارد تومان وام بدون بهره‌ گرفته‌اند

محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری امشب (دوشنبه 25 اردیبهشت ماه) با حضور در شبکه خبر ضمن انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولت، گفت: در همه دنیا وقتی بحران اقتصادی شکل میگیرد دولت‌ها حمایت می‌کند. بیکاری، رکود و گرانی سه مشکل اساسی کشور است و نباید به این سه مشکل به صورت جداگانه نگاه کنیم، چرا که مسائل اقتصادی به صورت یکپارچه است.

وی افزود: من فکر می‌کنم با شرایطی که امروز در کشور وجود دارد در حوزه  سیاسی و مالی ظرفیت داریم و بانک و تولیدکنندگان ما از ظرفیت‌های جدی ما هستند.

قالیباف با اشاره به طولانی شدن دوره رکود در کشور گفت: طولانی شدن دوره رکود در کشور ما تاریخی شده است و اگر به 5-6 دوره قبل برگردیم هیچ موقع رکود به این طولانی نخواهید دید و برای رفع این رکود مهم‌ترین چالش ما چالش مدیریت است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به باور غلط برخی دولتمردان یادآور شد: متاسفانه کسانی که در دولت تصمیم‌گیر هستند باورشان در نگاه اول به یک اقتصاد درونزا نیست و به دنبال این هستند به سمت سرمایه‌گذاری خارجی بروند.

وی با اشاره به تعطیل شدن کارخانجات در دولت یازدهم گفت: کارخانجات کوچک و بزرگ چون سرمایه و تولید ندارند رو به تعطیلی رفتند و بانک‌ها نیز سرمایه را در جایی غیر از تولید مصرف می‌کنند که این وظیفه دولت است که اینها را به سمت تولید سوق دهد که متاسفانه موفق به انجام این کار نشده است.

قالیباف با اشاره به قاچاق 25 میلیارد دلار کالا و ارز تصریح کرد: در یک سال 540 هزار میلیارد تومان وام داده شده که هم تمدید وام‌های قبلی بوده و هم وام‌های جدید بوده است. در حالی که این وام‌ها را چندین هزار نفر گرفته‌اند و سرمایه‌گذاری در جهت تولید هدایت نشده است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که باید سیاست‌های مالیاتی را اصلاح کنیم گفت: ما می خواهیم کارگاه‌های کوچک و متوسط را بعضا از صد در صد مالیات معاف شوند، همچنین کارگاه‌های دیگر نیز تا 50 درصد معافیت از مالیات داشته باشند تا نوع کار و نقدینگی ارزش پیدا کند.

وی با بیان اینکه 40 درصد فرار مالیاتی در کشور داریم، گفت: آیا ما نمی‌دانیم که این فرارکنندگان از مالیات چه کسانی هستند، این‌ها همان 4 درصد هستند که ثروت‌های بدون زحمت به دست می‌آورند.

قالیباف ضمن انتقاد از وجود رکود در دولت یازدهم گفت: این که دولت می‌گوید گرانی نیست، رکود ایجاد کرده که گرانی هم در اقلام اصلی از جمله شکر وجود دارد که با توجه به رکود به مردم فشار آمده است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که مرزهای ما تماما تحت کنترل هستند و حتی یک جلیقه انفجاری وارد کشور نمی‌شود، گفت: این نشان می‌دهد که مرزها قابل کنترل‌اند و این قاچاق کالا و ارز اشکالات مسئولینی هست که درگیر سیاستگذاری هستند و در عین حال خودشان ذی‌نفع هستند.

وی افزود: سرمایه‌های بانک‌ها متعلق به مردم است، بنابراین بانک‌ها هستند که اقتصاد کشور را در نقدینگی اداره می‌کنند ولی دولت نتوانست نظارت را بر توزیع درست این نقدینگی انجام دهد.

قالیباف با بیان اینکه برخی بدون وثیقه 400 میلیارد تومان از بانک وام دریافت می‌کنند، تصریح کرد: متاسفانه ما شاهد هستیم که برخی می‌توانند بدون وثیقه 400 میلیارد تومان وام بدون یک ریال بهره دریافت کنند و جالب اینجاست که این پول به همان سیستم بانکی سپرده می‌شود و از آن سود 20 درصد می‌گیرند. این در حالی است که یک زوج جوان برای گرفتن وام چندمیلیونی باید در نوبت بمانند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: اگر یک شغل پایدار برای جوانان ایجاد شود مشکل ازدواج جوان‌ها هم حل می‌شود لذا اینجاست که می‌گوییم چرخه بیکاری ام‌الفساد است و وقتی می‌گوییم 5 میلیون شغل ایجاد می‌کنیم یعنی 5 میلیون ازدواج هم در کنار آن ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه ما باید بخشی از یارانه را به سمت توانمندسازی و تولید ببریم، گفت: در دولت مردم ضمانت بازپرداخت وام مردم را از محل یارانه‌ها برای قشر مستضعف تامین می‌کنیم.

قالیباف با بیان اینکه حرف‌ها و قبول‌های من از روی عدد و رقم است، تصریح کرد: من قول می‌دهم هم رونق را بیاوریم و هم گرانی به وجود نیاید. همچنین افزایش قیمت را در اقلام اصلی کنترل کنیم و نیز 5 میلیون شغل در کشور ایجاد کنیم.

اخبار 96 | اخبار سیاسی ، ورزشی، فرهنگی و هنری سال 1393