شما اینجا هستید

آخرین اخبار » هاشمی‌طباء به دولت انتقاد کرد / کاندیداهای دولت تنها از تورم و برجام صحبت می‌کنند

سیدمصطفی هاشمی‌طباء کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری صبح امروز (دوشنبه 25 اردیبهشت) در نشست‌خبری با بیان اینکه درانتخابات نامزدها را می‌توان به 3 دسته تقسیم کرد، گفت: دسته اول کسانی که خودشان را منتصب به اصولگرایی می‌دانند و سیاه نمایی می‌کنند.

وی افزود: دسته دوم که آقای روحانی و جهانگیری در آن حضور دارند، تنها از اقدامات انجام شده مانند برجام و خطراتی که از سر کشور رفع شد و کاهش تورم صحبت می‌کنند اما گروه سوم مربوط به نوع روشی است که من انتخاب کردم و معتقدم که اولین کار مملکت بازگرداندن زیستگاه، اصلاح کشاورزی، قطع یارانه و اختصاص بودجه آن به محرومان است که این نیازمند روحیه جهادی خواهد بود.

هاشمی‌طباء در پاسخ به این پرسش که آیا از نظرسنجی های انتخاباتی اطلاعی دارید و چقدر احتمال می‌دهید که انتخابات به دور دوم کشیده شود، گفت: من خیلی به این مسئله دقت ندارم اما امیدوارم در همان دور اول کار تمام شود و آقای روحانی انتخاب شوند.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری درباره شایعه کناره‌گیری‌اش در انتخابات نیز اظهار داشت: یکی از رسانه‌ها از من سوال کرد که به چه کسی رأی می‌دهی و من در پاسخ گفتم به آقای روحانی، بنابراین استنباط آنان از این مطلب این بود که من انصراف می‌دهم اما من به آن معنا انصراف ندادم ولی توصیه می‌کنم همه به روحانی رأی بدهند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره این موضوع که آیا اطلاع دارد که آرایش از میزان آرای باطله کمتر است، تصریح کرد: همین الان هم رأی من کم است و نظرسنجی ها هم این را نشان می‌دهد. من با یک نیتی وارد انتخابات شدم که آن هم گفتمان اصلاح ایران و برطرف کردن استضعاف آن گروهی از کشور که مشکل دارند و همچنین رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال کامل بود که این کار عمدتا از طریق توریسم و جهانگردی انجام می‌شود که این گفتمان امروز رونق پیدا کرده است و این نه تنها حرف من بلکه حرف اکثر نامزدهای انتخاباتی است.

هاشم‌طباء ادامه داد: مردم در کشور ما به دلایل مختلف رأی می‌دهند و من معتقدم که طرح این مسائل برای کشور بسیار ضروری است و در این راه به لطف خدا توفیق هم پیدا کردم. پیروزی من همین است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه توصیه شما به ٥ نامزد دیگر برای روز بعد از انتخابات چیست، اظهار کرد: همه باید رأی‌ها را بپذیرند و رییس‌جمهور را حمایت کنند. آنجا وظیفه رییس جمهور است که وظیفه مسئولیت و وظیفه خود را بشناسد و با واقع‌گرایی رو به رو شود.

وی افزود: اگر هم احیاناً رییس جمهور منتخب نمی‌تواند به کاری عمل کند با تواضع بگوید که ما بحث انتخاباتی کرده‌ایم و به خاطر پیروزی این حرف‌ها را زدیم اما واقعیت مملکت را هم بپذیرد.

هاشمی‌طباء در پاسخ به پرسشی درباره رفتار نامزدها در مناظره‌ها، گفت: من گفته‌ام که سیاه‌نمایی مملکت غیر از واقع‌گرایی است و وعده خلاف، خلاف شرع است همانگونه که در قرآن کریم آمده است بزرگترین گناه نزد خدواند عمل نکردن به وعده‌ها است. در حال حاضر به وعده‌ها عمل نمی‌شود، وقتی ما از برخی‌ها می‌پرسیم منابع سه برابر کردن یارانه‌ها را از کجا خواهید آورد زمانی که جوابی ندارند می‌گویند می‌توانیم. پس معلوم است اگر حساب و کتابی وجود داشت و اقتصاد ایران و قوانین را می‌شناختند این حرف‌ها را نمی زدند.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: زمانی که مجلس قانونی را تصویب می‌کند دولت نمی‌تواند یک ریال بیشتر از آن هزینه کند چرا که محل درآمد را نیز قانون مشخص می‌کند. کسی که می‌گوید یارانه را سه برابر می‌کنم قانون نمی‌داند و یا می‌خواهد قانون را زیر پا بگذارد.

هاشمی‌طباء ادامه داد: رییس جمهور اسبق نیز می‌گفت که من قانون برنامه پنجم را خمیر کردم و یا در زمان های گذشته یک نفر بود که می‌گفت من قانون را قبول ندارم که امام راحل(ره) در پاسخ به او فرمودند تو که کسی هستی، قانون تو را قبول ندارد. ما باید به قانون احترام بگذاریم. کسی که چنین حرفی می‌زند و می‌خواهد قانون را زیر پا بگذارد اصلا قابل رای دادن نیست.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا از سوی اصلاح‌طلبان با شما برای کناره‌گیری مذاکره‌ای صورت گرفته و یا خیر و دوم اینکه آیا حضور نامزدی در صحنه انتخابات که خودش به خودش رأی نمی‌دهد را بدعت می‌دانید یا خیر، گفت: اولأ که این بدعت نیست، چرا که در زمان رییس دولت اصلاحات، بنده و آقای شمخانی کاندیدا شدیم. هیچکس در زمان ثبت نام با من تماس نگرفته و در زمینه انصراف هم همینگونه است. این تصمیم خودم بوده تا اعلام کنم که کسانی که می‌خواهند آرای خود را به من دهند به آقای روحانی رأی بدهند.

این کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: از طیف اصولگرایان فردی با من تماس گرفت و متنی را آماده کرده بود تا من آن را امضا کنم تا من به نفع نامزد آنها کنار بروم اما من با این موضوع مخالفت کردم.

هاشمی‌طباء در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا در خارج از مناظره ها با نامزد خاصی گفت‌وگو داشته‌اید یا خیر اظهار کرد: من با هیچکس از هیچ طیفی تماس نداشته‌ام.

وی در بخش پایانی نشست‌خبری خود درباره اینکه آیا به آقایان رئیسی و قالیباف به صورت خصوصی توصیه‌هایی داشته‌اید یا خیر گفت: خیر؛ هرچه بود علنی مطرح کردیم و نیازی به بیان مطالب خصوصی نبود.

اخبار 96 | اخبار سیاسی ، ورزشی، فرهنگی و هنری سال 1393