شما اینجا هستید
آخرین اخبار » نوبخت اعلام کرد : روحانی دارایی های خود را به مردم اعلام نمی کند!

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت صبح امروز در نشست‌ هفتگی خود با خبرنگاران، با اشاره به تصمیمات فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی کشور که روز گذشته برگزار شد، اظهار داشت: در این جلسه در رابطه با چگونگی اجرای قانون برنامه ششم توسعه برای افزایش سطح اشتغال و فرصت‌های شغلی و مصوبه پنجم بهمن‌ماه شورای عالی اشتغال درباره طرح کارورزی تصمیماتی اتخاذ شد.

وی گفت: در این جلسه مطرح شد طبق پیشنهاد دولت برای اینکه تا پایان برنامه ششم یعنی ۱۴۰۰ بتوانیم نرخ بیکاری را تک رقمی کنیم، نیازمند این هستیم که سالانه ۹۵۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد کنیم.

سخنگوی دولت افزود: براساس پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه طی سال‌های پیش‌رو مطابق برنامه ششم هر سال به طور متوسط ۷۶۵ هزار نیروی کار جدید وارد بازار می‌شود. با توجه به روال گذشته از سال ۸۴ تا ۹۱ که جمعیت شاغل کشور از ۲۰ میلیون و ۶۱۸ نفر به ۲۰ میلیون و ۶۳۸ هزار نفر افزایش یافت، یعنی کل اشتغال ایجاده شده حدود ۱۰ هزار شغل بوده است.

نوبخت اضافه کرد: از سال ۹۲ تا ۹۵ جمعیت اشتغال به ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر افزایش یافت یعنی حدود دو میلیون فرصت شغلی ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: برای پاسخگویی به نیازهای آینده اگر به گذشته نگاه کنیم می‌بینم در بهترین شرایط سالی ۵۰۰ هزار شغل ایجاد شده و برای سال آینده ۷۵۰ هزار نفر به جمعیت کار اضافه می‌شوند، یعنی چیزی حدود ۲۶۰ هزار نفر فرصت شغلی در کشور کم داریم.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اگر با روال گذشته عمل کنیم هر سال ۲۵۰ هزار نفر به جمعیت بیکار کشور اضافه می‌شود که باید برای آ برنامه ای تعریف کرد.

نوبخت با اشاره به برنامه دولت در این باره گفت: برنامه‌ای که دولت در این زمینه به مجلس ارائه کرده این بود که زمینه‌ای ایجاد شود که نه تنها سالانه فرصت شغلی  ۷۵ هزار نفری ایجاد شود، بلکه نیازمند ۹۵۰ هزار فرصت شغلی هستیم که این پیشنهاد را دولت به مجلس ارائه کرده بود و مجلس آن را تصویب کرد.

وی با اشاره به اینکه چگونه می‌توان این فرصت شغلی را فراهم کرد، گفت: باید از راهکارهای مختلفی در این خصوص استفاده کرد که یکی از آنها سرمایه‌گذاری است. طبق جدول سوم ماده سوم قانون برنامه ششم سرمایه‌گذاری به طور متوسط ۷۷۰ هزارمیلیارد تومان است، البته منابع دیگری چون صندوق توسعه تسهیلات بانکی، بازار سرمایه، دارایی‌های عمرانی دولت در این خصوص پیش‌بینی شده است.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه نمی‌توان در حوزه ایجاد اشتغال حرفی را بدون پشتوانه منطقی مطرح کرد، افزود: تأمین ۹۵۰ فرصت شغلی به سرمایه‌گذای خارجی نیز نیاز دارد و براساس آمارهای موجود به ایجاد سه میلیون و ۸۰۰ هزار شغل نیازمندیم که آنها متکی به سرمایه خارجی ۶۵ میلیارد دلاری که کار سختی است.

نوبخت همچنین گفت: برخی از نامزدها می‌گویند دولت نمی‌تواند نه اینکه نتواند بلکه ظرفیت کشور اجازه نمی‌دهد بیشتر از این انجام شود. هر چند روز گذشته تصویب شد دولت باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کند و اجرای برنامه ایجاد ۹۵۰ هزار فرصت شغلی در سال را دنبال کند.

وی افزود: در جلسه روز گذشته دو اقدام دیگر اتخاذ شد یک آنکه طبق مصوبه ۵ بهمن ماه شورای عالی اشتغال اجازه داده شد هر مقدار از نیروی انسانی ما در واحدهای دولتی و صنعتی کارورزی کرده‌اند دولت حقوق کارمندی آنها را پرداخت کند. این مسئله در سال گذشته تصمیم گیری شده است و اگر کسی می‌آید و حرفی در این زمینه می‌زند کپی برداری است.

سخنگوی دولت اضافه کرد: بخش دیگری از بندهای صورت گرفته در ستاد اقتصاد مقاومتی که جزو مصوبات شورای عالی اشتغال بود این بود که اگر کارفرما هر یک از جوانان بیکار را وارد کار کند دولت حق بیمه انها را به کارفرما پرداخت می‌کند. در واقع این یارانه ای است که دولت به کارفرما پرداخت می‌کند.

وی افزود: اینکه برخی می‌گویند ۶ میلیون فرصت شغلی ایجاد می‌شود، شدنی نیست، زیرا ظرفیت کشور این نیست. برخی می‌گویند شما بیایید پایین ما می‌توانیم. با این همه مخاصمات خارجی و مشکل، شما چطور می‌توانید اثبات کنید و مردم هم تشخیص می‌دهند. این روزها گفته شده هر کسی بیکار است ما به او مبلغی می‌پردازیم. این مشکل بزرگی برای اقتصاد کشور به دنبال دارد. در این صورت همه جوانانی که بین ۱۵ تا ۳۵ سال هستند، ولو اینکه خوداشتغال باشند، صف می‌کشند و می‌گویند ما بیکاریم.

نوبخت یادآور شد: برخی کشور را می‌خواهند دچار فاجعه کنند که پاسخ‌دادن به مطالبه‌ای که ایجاد می‌شود بسیار مشکل خواهد بود. نمی‌توان بی‌محابا، اعداد را بیان کرد. باید هرکسی که عددی را قول می‌دهد، پای بند به آن باشد.

نوبخت در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات وزیر دفاع در مقابل اظهارات مسئولان عربستان، گفت: موضعی که وزیر دفاع در برابر حرف‌های پوچ و بی اساس مسئولان عربستانی وزن کرده اند حرف دولت و حرف درستی بود.

وی ادامه داد: شاهد اقدامات نسنجیده و تنش آفرینی از سوی دولت مردان سعودی هستیم و ما در برابر این اظهارات موضع قاطع خود را بیان کردیم که در موضع رسمی وزیر محترم دفاع اعلام شد.

سخنگوی دولت گفت: با توجه به نقش منفی و مخربی که عربستان در حمایت از داعش در عراق داشته و اقدامات آنها در سوریه و اینکه دست به خون مسلمانان و کودکان یمنی آلوده کرده است بدانند اگر آیات خداوند را تلاوت می‌کنند و به آن اعتقادی ندارند، ما به آنها اعتقاد داریم که خداوند قوم ظالم را هدایت نمی‌کند بلکه آنها را به عذاب دچار می‌کند. عربستان برای جبران شکست‌ها و اقداماتی که در منطقه انجام داده است، به چنین اظهاراتی متوسل می‌شود که پاسخ آن داده شد و قطعا ایران هرگاه لازم بداند اقدام عملی صورت می‌دهد. این موضع از سوی وزارت خارجه نیز اعلام شده است.

نوبخت در باره دلیل شکایت ستاد روحانی از ستاد انتخاباتی برخی نامزدهای انتخاباتی، تصریح کرد: آن را از ستاد انتخاباتی ایشان بپرسید.

وی در پاسخ به سوالی درباره حکم دیوان عدالت اداری در خصوص کاهش یک طبقه شغلی از کارکنان دولت و کاهش حقوق آنها، اظهار داشت: چنین چیزی در دولت مطرح نیست و دولت هر چه به کارکنان خود می‌پردازد، متناسب با ظرفیت و تلاش آنها نیست، چه برسد به اینکه بخواهیم حقوق آنها را کم کنیم. بارها گفتیم ما باید نظام پرداخت کارکنان و بازنشستگان را افزایش دهیم. امسال ۳۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای همسان سازی حقوق بازنشستگان گذاشتیم و تا پایان برنامه، نابرابری‌ها را کاهش خواهیم داد.با قاطعیت اعلام می‌کنیم به هیچ وجه هیچ کسری از حقوق کارکنان دولت انجام نخواهد شد بلکه ما به دنبال افزایش حقوق هستیم.

سخنگوی دولت درباره محموله پوشاک خارجی متعلق به فرزند یکی از وزرا و اظهارات مسئولان قضائی علیرغم ادعای سازمان تعزیرات، گفت: هر کسی در هر جایگاهی بخواهد در دولت، مرتکب خلاف قانون شود، استقبال می‌کنیم تا مطابق قانون با او برخورد شود، هیچ کس در دولت در محدوده حراستی و حفاظتی برای پاسخ نگفتن قرار ندارد. در این ارتباط هم گفتیم هر چه قانونی است، اجرا شود.

نوبخت تصریح کرد: کسی در مظن اتهامی قرار داشت بلافاصله تیتر شد، این را به وزیر ارتباط دادند. چه کسی باید تشخیص دهد کالا قاچاق است؟ نیروی انتظامی رفت و بررسی کرد، دستگاه تعزیرات بررسی کرد؛ البته همه اینها باید محرمانه باشد. ولی تحقیقات در چشم مردم انجام شد. مرجع قانونی که تعزیرات است بررسی کرد و گفت این کالا از مرزها آمده و تعرفه گمرکی را پرداخته است.

وی اضافه کرد: این که بگوییم کارت بازرگانی مال او نبود، مال دیگری بود، باید بررسی شود. تا مدتها پیش کسی نام بابک زنجانی را نمی‌گفت و از او «ب.ز» نام می‌بردند. شما که اینقدر مقید هستید تا قبل از اینکه قانون نظر ندهد، حیثیت کسی را نبرید. الان مرجع قانونی بررسی کرد و فهمید این کالا، قاچاق نیست. با اصول اخلاقی و موازین قانونی سازگار نیست حیثیت دیگران را ببریم.

سخنگوی دولت درباره سخنان اخیر سخنگوی یکی از قوا علیه دولت نیز گفت: ما همه را دعوت به رعایت قانون، اخلاق و موازین شرعی می‌کنیم. البته مانند ائمه محترم جمعه، اول خودم را به رعایت قانون و موازین شرعی دعوت می‌کنم و از دیگران هم این انتظار را دارم.

نوبخت درباره فیلتر سایت کارانه که از سوی یکی از نامزدهای انتخاباتی ایجاد شده بود، پاسخ داد: دستگاه‌های نظارتی به این امر رسیدند که سایت کارانه خلاف قانون است و با مقررات انتخاباتی تضاد دارد.در مجلس هم اعتراضاتی انجام گرفت. (مطهری) نایب رئیس مجلس هم صراحتاً گفت این کار اقدامی غیرقانونی است، اقدامی که در این راستا صورت گرفت از سوی ستاد نظارت بر انتخابات انجام شد. اگر کاندیدایی بگوید هرکس اینجا ثبت نام کند، ۲۵۰ هزار تومان می‌گیرد، بحث و شبهه زیادی دارد. شورای نگهبان در ادوار مختلف برخی از صندوقها را ابطال می‌کرد و می‌گفت مثلا نامزدی شب انتخابات شام داده یا وعده داده و چون تطمیع مردم بوده، باید برخی صندوق‌ها را باطل کرد، در این ماجرا هم شبهه تطمیع وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه برخی کاندیداها این مسائل را نمی‌دانند مشاوران باید به راحتی راهنمایی کنند، افزود: مشاوران باید بدانند مگر می‌شود بیش از ۶۵ میلیارد دلار سالانه از سرمایه خارجی استفاده کرد؟ این که اعداد را بگوییم تا مقبولیت ایجاد کند، بحث مناسبی نیست. درباره پرداخت کارانه هم شاید مشاوران نامزدها نگفته باشد من این را از مصوبه شورای عالی اشتغال کپی برداشته‌ام، از سوی دیگر ما قطعا حق نداریم خدمات نظام را زیر سئوال ببریم. دولت هم بخشی از نظام است، آن سیاه نمایی‌هایی که می‌گویند قطعا ریشه دار است، تمام این مسایل که مربوط به ۳ سال و نیم اخیر نیست.

سخنگوی دولت درباره اقدام جدید وزارت تعاون، کار، و رفاه اجتماعی برای ایجاد سایت کارانه و پرداخت کارانه به کارورزان نیز اظهار داشت: ایجاد این سامانه، مصوبه ۵ بهمن ۹۵ شورای عالی اشتغال کشور است. همچنین مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است. از سوی دیگر پرداخت کارانه جزء وظایف سازمان برنامه و بودجه است که در برنامه ششم توسعه مشخص شده. وزیر رسمی کشور در وزارت کار، فارغ از نتیجه انتخابات در ۲۹ اردیبهشت، مکلف است قانون را اجرا و به وظیفه قانونی خود عمل کند. دیگران بگویند با چه مجوزی سایت کارانه درست کرده‌اند؟

نوبخت درباره سخن یکی از نامزدها که گفته‌اند آستان قدس مالیات پرداخت کرده است ،گفت: به عنوان مسئول سازمان برنامه و بودجه کشور از حضرت آیت‌الله رئیسی استدعا می‌کنم اعلام کنند آستان قدس چقدر مالیات پرداخت کرده است. البته گفتند مالیات نمی‌پردازند و آن را برای امور خیر دیگری استفاده می‌کنند. باید در نظر داشت قانون برنامه ششم توسعه، همه معافیت‌های مالیاتی را لغو کرده استدعا می‌کنم قانون را مطالعه کنید.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در بند ۱۶ سیاستهای اقتصاد مقاومتی تاکید فرمودند سهم مالیات‌ها را در منابع درآمدی بیشتر کنیم. ما نمی‌گوییم برخی فعالیت‌ها، فرار از مالیات است، چون بعضی نهادها قانونا معاف از پرداخت مالیات هستند. در نهایت، مجلس تصویب کرد و شورای نگهبان تایید کرد کسانی که معافند باید مالیات بدهند. برای برخی هم مالیات حداکثر با ضریب صفر حساب شود، یعنی حساب و کتاب مشخص شود ولی نرخ مالیات صفر شود. مثل بخش کشاورزی که مالیات از آن گرفته نمی‌شود. سهم مالیاتش مشخص می‌شود ولی ضریب صفر می‌گیرد تا کشاورز مالیات پرداخت نکند. به خبرنگاران هم توصیه می‌کنیم تحریف‌کردن سخن کاندیداهای محترم و شخصیت‌ها، کار درستی نیست.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگری مبنی بر اینکه آقای رئیسی می‌گوید مالیات بر ارزش افزوده را آستان قدس پرداخته است، گفت: مالیات بر ارزش افزوده را مصرف‌کنندگان می‌پردازند. حتما آستان قدس روابط عمومی دارد و می‌تواند مبالغ مالیاتی را که خود آستان قدس پرداخته اعلام کند.

نوبخت  درباره صحت اخبار برخی رسانه‌های مبنی بر حضور برخی افراد وابسته با ستادهای انتخاباتی ملبس به معدنکاران و بررسی این موضوع، گفت: دولت در پی این کار نیست دولت و شخص رئیس‌جمهور از اینکه وارد جمعی شود که آن جمع مکنونات قلبی و احساسات و عواطف خود را حتی با صدای بلند که در عرف شاید برخی آن را خارج از ادب می‌دانند ابایی ندارند. ایشان به مردم دوستی اعتقاد دارند و از اینکه آنها از این طریق کمی از آلامشان تسکین یابد خوشحال می‌شوند و آن را ارزش می‌دانند.

وی درباره برخی سخنان نامزدهای انتخاباتی و تخریب دولت، گفت: باید انتظار داشت رقبا برای اثبات وجود خود، سخنانی را بگویند و از نظر مردم، اثبات شایستگی یک کاندیدا، تخریب دیگری نیست. مردم انتظار دارند برای اداره امور کشور، مسئولیت را به کسی بسپارند که توانایی داشته باشد. باید کاندیداها نشان دهند از سایر نامزدها توانا ترند.

سخنگوی دولت گفت: اگر صحبت‌هایی شود که جامعه به حساب انتقام جویی و تحقیر و تخریب دیگران بگذارد، جامعه پاسخ مثبت نمی‌دهد. استناد به نظرسنجی‌ها هم نمی‌کنم که نشان دادند مردم تخریبگران را خوش ندارند.بدانند برای اثبات خود، راه از تخریب دیگران نمی‌گذرد. توضیح بدهند با چین، اروپا، روسیه و سایر کشورهای دیگر چطور می‌خواهند رفتار کنند تا سالانه سرمایه ۶۵ میلیارد دلاری جذب شود.

نوبخت درباره تکذیبیه‌های مختلف سایت‌های دولتی در حین مناظره در حمایت از دولت گفت: اگر کسی دروغی بگوید، از او می‌خواهیم اصلاح کند، اگر اصلاح نکرد، به قوه قضاییه مراجعه می‌کنیم. یکی از نامزدهای محترم گفت اعتبارات پژوهش‌ها و طرح‌های تحقیقات را قطع کرده‌اند، بلافاصله گزارش‌ها را احصا کردیم. گزارش رسمی و مکتوب نشان می‌دهد ۴۷ طرح کلان ملی در دولت دهم (گذشته) به تصویب رسید. برخی از اینها پروپوزال هم نداشتند. در تیر و مرداد ۹۲ و ۸ روز قبل از استقرار دولت جدید، بخشی از اینها با سرجمع ۲۴۰۰ میلیارد تومان تصویب شد، برخی از این طرح‌ها ۲۰۰ میلیارد تومان بود.

وی درباره برنامه‌های ناتمام دولت نیز تصریح کرد: قبلا گفتیم در دولت یازدهم، ۵ مرکز استان را به شبکه سراسری وصل خواهیم کرد. دیروز شاهد بودید اولین مرکز استان یعنی همدان، به راه آهن سراسری پیوست. البته محوطه سازی و برخی کارهای دیگر هم باید انجام شود. آقای رئیس جمهور هم اعلام کرد مراکز استانها مانند ارومیه، تبریز، رشت و کرمانشاه در دولت یازدهم به شبکه راه آهن سراسری خواهند پیوست. همچنین در سفرهای آقای رئیس جمهور بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان برای تکمیل تعدادی از پروژه‌ها در ۳۱ استان توسط دولت تعهد شد.

سخنگوی دولت درباره پرداخت وجوه به شهرداری تهران بابت کمک به حمل و نقل شهری گفت: درباره قطار شهری ۱۳۶ میلیارد تومان به صورت اسناد خزانه پرداخت شده است. ۳۳ میلیارد تومان به صورت “جمعی، خرجی” پرداخت کردیم. ۱۰۰۰میلیارد تومان اوراق مشارکت دادیم و ۵۰۰میلیارد تومان هم دولت ضمانت فاینانس کرد. همچنین ۲۵۰۰ میلیارد تومان هم به همه شهرداری‌های کشور پرداخت شد.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه پیشنهاد یکی از نامزدها اعلام دارایی شش نامزد به مردم در مناظره روز جمعه و اینکه آیا رئیس جمهور و معاون اول هم لیست دارایی‌های خود را به مردم اعلام خواهند کرد؟ گفت: گام به گام؛ ابتدا دیگر نامزدها نیز دارایی‌ها و اموالشان را داوطلبانه به قوه قضاییه بگویند بعد به مردم. رئیس جمهور و معاون اول اموال‌شان را به قوه قضاییه اعلام کرده‌اند و چیز پوشیده‌ای ندارند. انتظار داریم سایر نامزدها نه اینکه دارایی‌های خود را در سایت‌هایشان بگدارند بلکه به قوه قضاییه اعلام کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کد امنیتی *

اخبار 96 | اخبار سیاسی ، ورزشی، فرهنگی و هنری سال 1393