شما اینجا هستید
آخرین اخبار » تحلیل #مناظره دوم / #روحانی همچنان روی ریل ضعف

? مناظره دوم از آن چیزی که تصور می‌شد کم‌شورتر برگزار شد. هیچ یک از طرفین نتوانست سیطره مطلقی بر فضای مناظره داشته باشد با این حال این مسئله بیش از هرکس دیگر به ضرر حجت‌الاسلام روحانی خواهد بود. رئیس‌جمهور مستقر که در مناظره اول تا حد قابل توجهی ناتوان نشان داده و تحت‌الشعاع محمدباقر قالیباف و حتی پوششی خودش قرار گرفته بود، یکی از آخرین فرصت‌های خود و شاید مهمترین فرصت خود را برای احیای مجدد از دست داد. بویژه آنکه میدان سیاست و فرهنگ میدانی است که حجت‌الاسلام روحانی و حامیان او تصور می‌کنند در آن از نظر تبلیغاتی دست بالاتر دارند.

? سیدابراهیم رئیسی در مناظره امروز بسیار بهتر از مناظره اول نشان داد و توانست نقدهای مهمی از وضعیت موجود در اذهان عمومی بنشاند. میرسلیم را نیز می‌توان پدیده‌ی مناظره امروز لقب داد. محتوا و ساختار جملات انتقادی او خطاب به حجت‌الاسلام روحانی و اسحاق جهانگیری، تاثیرگذار بود.

? موفقیت محمدباقر قالیباف هرچند به اندازه مناظره اول برجسته نبود اما به نظر می‌رسد یکی از معدود اظهارات مهم در این مناظره که در افکار عمومی به جای خواهد ماند، سخنان قالیباف درباره واردات عجیب دختر وزیر آموزش و پرورش بود. که البته اسحاق جهانگیری با تایید موضوع و دفاع بد از وزیر، آن را به موفقیت مضاعف قالیباف تبدیل کرد.  تاکید انتهای مناظره‌ای قالیباف بر اعلام اموال کاندیداها به “مردم” نیز از حرکات قابل اعتنای او در مناظره امروز بود.

? اسحاق جهانگیری که در مناظره اول خوب ظاهر شده و حتی حجت‌الاسلام روحانی را هم تحت‌الشعاع قرار داده بود با خواندن بیانیه از رو و عدم اظهار حتی یک جمله مهم و موثر، تا حد زیادی موفقیت خود در مناظره اول را هم تحت‌الشعاع قرار داد.

? محمدباقر قالیباف و سیدابراهیم رئیسی نکات بسیار مهمی می‌توانستند در نقد حجت‌الاسلام روحانی و اسحاق جهانگیری به کار بگیرند و مناظره را بیش از این به سود خود به پایان برسانند اما به نظر می‌رسد ملاحظه دولت را  کردند و نیازی به استفاده از کارتهای خود ندیدند.

? در مجموع حتی اگر دو طرف را بدون پیروزی چشمگیر در این مناظره بدانیم، باز هم حجت‌الاسلام روحانی به دلیل عملکرد ضعیف در مناظره اول مجموعاً در موقعیت ضعف قرار دارد.

?پیش بینی آن است که روند نظرسنجی‌ها که به زیان حجت‌الاسلام روحانی و به سود رقبای اصلی او(محمد باقر قالیباف و سیدابراهیم رئیسی) در جریان بود، همچنان ادامه داشته باشد. این روند روحانی را «دست‌کم» به دور دوم خواهد برد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کد امنیتی *

اخبار 96 | اخبار سیاسی ، ورزشی، فرهنگی و هنری سال 1393